English | شماره های  
ره آورد
| e-Books | فصلنامه
ره آورد
| آرشیو مقاله ها | خاطره ها | پیش گفتار | اشتراک | تماس

فصلنامه ره آورد(نامه آزاد اندیشان ایران)، نشریه ای فرهنگی، ادبی و تاریخی است که در سال 1361 خورشیدی توسط زنده یاد استاد حسن شهباز ، در لس آنجلس پایه گذاری شد

فصلنامه ره آورد

(نامه آزاد اندیشان ایران)

 

 نشریه ای فرهنگی، ادبی و تاریخی است که در سال 1361 خورشیدی توسط زنده یاد استاد حسن شهباز(Biography)  ، در لس آنجلس پایه گذاری شد. ۷۴ شماره از این فصلنامه، در زمان حیات استاد و با سردبیری او و مدیریت شعله شمس شهباز به دوستداران فرهنگ ایران ارائه شد.

 

پس از درگذشت حسن شهباز، همسر او، شعله شمس شهباز، مدیریت و سپس سردبیری ره آورد را به دست گرفت و با همکاری شورای ویراستاران و دعوت از نویسندگان، شاعران، و طراحان تازه نفس، در کنار نویسندگان قدیمی و پیش کسوت این نشریه،( درون و برون مرزی) نفس تازه ای در" فصلنامه ی ره آورد" دمید.

 

در این سال نو،  ره آوردی نو،  با پیوستن استادان و فرهیختگانی از سراسر جهان با سمت « مشاورین علمی و فرهنگی»،  به شما عرضه می کنیم. از طرف خانواده ی کوچکفصلنامه ی ره آورد و شما خوانندگان عزیز مقدمشان را گرامی داشته و به آنهاخوش آمد می گوئیم.

همان طور که به حسن شهباز بنیانگذار این فصلنامه قول داده بودم، ره آورد را که- ارمغانی است به ملت ایران و عاشقان فرهنگ آن- حفظ خواهم نمود و امیدوارم با تغییراتی که داده شده، روز به روز بارورتر گردد.

ره آورد افتخار می کند که به هیچ گروهی وابستگی ندارد. مستقل می باشد و در طول سالیان دراز (از 1982) فقط به کمک وجوهی که مشترکین پرداخت می کنند و یکبار هم با برگزاری جشنی و وجوه حاصله از آن،  به راه خود ادامه داده است.  بی طرف باقی مانده تا وسیله ای باشد که  فرهیختگان با هم تبادل نظر کنند.

 

« همین است سبب آنکه عنوان « نامه ی آزاد اندیشان ایران» را برخود نهاده است»

 

از زبان بنیانگذار این فصلنامه زنده یاد "حسن شهباز ":

«ره آورد ارمغانی است به ایرانیان. پیشکش کوچکی است از سوی کسانی که به این بخش از جهان آمدند تا مشعل زبان و فرهنگ فارسی را در اینجا فروزان نگاه دارند.»

 

دوستانی که از ایران می رسند شکوه دارند که ایرانیان خارج از مملکت رابطه ی فکری و روحی خود را با هموطنان مقیم ایران از دست داده اند. گلایه دارند که به هیچ وجه همدیگر را نمی فهمند و درک نمی کنند.  جائی دیگر می بینیم که جوانان ما در رشته های مختلف فرهنگی یا هنری به افتخارات بالایی دست یافته اند.

 

ره آورد در این برهه از زمان ماموریت جدیدی نیز به عهده گرفته است. که پلی باشیم میان (برون و درون مرزان)  تا با تفکر یکدیگر آشنا شویم. از هم دور نشویم. به جوانان فرصت دهیم تا افتخارات خود را به ایرانیان نشان دهند. این جوانان متعلق به ایران هستند.

 به قول دوست نازنینم آذر پژوهش:  «نگذاریم کشور های خارجی آنها را متعلق به خود بدانند و ذکری از ایرانی بودن آنها نشود. باید کمک نماییم به اعتلای هویت ایرانی آنها در خارج از مملکت.» بدیهی است که در کنار این تغییرات، ره آورد کماکان راه گذشته خود را نیز همچنان  ادامه خواهد داد.

سال نو بر همه ی ایرانیان فرخنده باد                                                                                 سردبیر: شعله شمس شهباز
شورای مشاورین علمی و فرهنگی فصلنامه ره آورد به ترتیب حروف الفبا:

آموزگار سیروس،       روزنامه نگار، پژوهشگر

اشراق عبدالحمید ،       آرشیتکت، پژوهشگر

پزشک زاد ایرج         محقق و نویسنده

توکلی طرقی محمد      استاد دانشگاه تورانتو و سردبیر ایران نامه

دریایی تورج              دانشگاه کالیفرنیا، ارواین

رحیمیه نسرین           دانشگاه کالیفرنیا، ارواین

حکمت هرمز              بنیاد مطالعات ایران، واشنگتن دی سی

خالقی مطلق جلال       دانشگاه هامبورگ      

فاطمی شاهین            اقتصاددان      

کاتوزیان همایون        دانشگاه آکسفورد

 

 

 

هیئت تحریریه فصلنامه ره آورد به ترتیب حروف الفبا:

عبدالحمید اشراق،

نوشابه امیری،

عبدالرضا انصاری،

امیر حسین دیانی،

کامبیز زارع،

ماندانا زندیان،

فریدون خاوند، 

الهه خوشنام،

مسعود عسکری سروستانی،

شاهین فاطمی،

اردشیر لطفعلیان،

مهدی مظفری

میترا مفیدی،

حسن منصور،

عباس منصور،

برزو نجمی،

عباس نیری،

نصرت واحدی،

نادر وهابی،

عطا هودشتیان

 


   Copyright © 2006 Rahavard.com . All Rights Reserved.